Pielgrzymka

Początki naszej pielgrzymki sięgają roku 2016, kiedy to członkowie Bractwa Przedmurza razem z ich opiekunem duchowym księdzem prałatem Henrykiem Błaszczykiem zapragnęli łączyć się we wspólnej wędrówce do sanktuarium Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim (okolice Olsztyna na Warmii).  Pielgrzymka rozpoczyna się w Gietrzwałdzie – miejscu, w którym Matka Boża objawiła się w 1877 r. ze szczególnym, wciąż aktualnym przesłaniem dla narodu polskiego. Trasa liczy około 35 kilometrów, przy czym marsz rozłożony jest na dwa dni (sobota – niedziela). Termin przypada zawsze na niedzielę po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września), kiedy to w klebarskim sanktuarium obchodzony jest odpust parafialny.

 Przez tę pielgrzymkę pragniemy wynagrodzić Bogu grzechy popełniane przez cały naród polski, zwłaszcza grzechy dzieciobójstwa poprzez aborcję oraz profanacje Najświętszego Sakramentu, krzyży i kościołów. Wybraliśmy święto Podwyższenia Krzyża Świętego, aby podkreślić jej pokutny charakter oraz to, że w Krzyżu Chrystusa jest nasze zbawienie i zwycięstwo. Na szlaku, który wiedzie poprzez malownicze krajobrazy Warmii modlimy się tradycyjnymi modlitwami i pieśniami, jak Godzinki, Różaniec, nabożne pieśni ludowe. Nie brakuje również pieśni rycerskich i patriotycznych, a także słuchania rozważań i konferencji. Nasza grupa niesie ze sobą zawsze kilka flag z symbolami cywilizacji łacińskiej.

Uczestnicy przyjeżdżają w piątek wieczorem. Po zakwaterowaniu się w miejscowym zespole szkolnym, oficjalna część rozpoczyna się apelem jasnogórskim w bazylice i Drogą Krzyżową na błoniach gietrzwałdzkich. Z soboty na niedzielę nocujemy w okolicach sanktuarium Bożej Opatrzności w Bartągu, gdzie w sobotę po południu oprawiana jest Msza w klasycznym rycie rzymskim dla pątników (w miarę możliwości druga Msza Trydencka jest również w niedzielę). W niedzielę dochodzimy do Klebarka i tam uczestniczymy w Mszy Świętej odpustowej. Pielgrzymka kończy się wspólnym obiadem.

Drogi bracie, droga siostro, jeśli pragniesz budować w naszej ojczyźnie królestwo Chrystusowe i bliski Ci jest duch naszej pielgrzymki, spotkajmy się na pielgrzymim szlaku.