Klub Rycerski

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego zawieszamy zajęcia do odwołania!

W każdy poniedziałek spotykamy się o godz. 18:00 w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Kapucyńskiej 4 w Warszawie.

  • Modlitwa
  • Szermierka szablą wojskową
  • Klub dyskusyjny

Klub Rycerski to idea, która mogła ujrzeć światło dzienne dzięki gościnności Braci Mniejszych Kapucynów. Jej celem jest tworzenie przestrzeni formacyjnej przeznaczonej tylko dla mężczyzn. Spotkania, które prowadzimy razem z Bractwem Przedmurza, odbywają się w podziemiach klasztoru.

Nieodłącznym elementem Klubu Rycerskiego są zajęcia z fechtunku szablą wojskową. Pielęgnujemy w ten sposób tradycję naszych przodków, dla których pojęcie Ecclesia Militans – Kościoła Wojującego – było bardzo konkretnym wezwaniem do walki, również zbrojnej, w obronie najwyższych wartości. Zajęcia szermiercze pomagają również utrzymać dobrą kondycję fizyczną oraz rozwijać koordynację ruchową, która nie jest bez znaczenia w rozwijaniu innych umiejętności, np. strzeleckich. Wreszcie, fechtunek to możliwość bliskiej konfrontacji z realnym przeciwnikiem, ważna okoliczność do kształtowania w sobie predyspozycji do odwagi i waleczności.

Po zajęciach z szermierki w Klubie Rycerskim ma miejsce część kulturalno-integracyjna. Nasze spotkania mają różną tematykę. Najczęściej jest to prezentacja-seminarium połączone z dyskusją. Czasem nasze progi odwiedza gość specjalny. Regularnie spotkania przybierają charakter śpiewany, kiedy to przy akompaniamencie akordeonu wykonujemy pieśni nabożne i rycerskie. Ideą Klubu Rycerskiego jest stworzenie miejsca spotkań i fermentu intelektualnego, które będzie przyciągać swoją świeżością i bezkompromisowością wobec wszechogarniającej nas miernoty intelektualnej i poprawności politycznej.

Aktualnie dysponujemy dwoma pomieszczeniami w podziemiach klasztoru. W dużej sali odbywają się zajęcia szermiercze, a w małej spotkania tematyczne. Docelowo mniejsze pomieszczenie chcemy odnowić i wyposażyć w bibliotekę 58’, tj. bibliotekę wyposażoną głównie w literaturę sprzed rewolucji obyczajowej lat 60-tych, a więc wolną od idei neomarksistowskich, które od tego czasu przeniknęły niemalże zupełnie uniwersytety.